Hasičský sbor v Nové Vsi u Chrastavy má aktivity na rozdávání.Svojí činnost pořádně rozjeli, zejména v péči o svěřenou techniku, intenzivně pracuní s mladými hasiči, kteří už letos byli na několika soutěžích. A protože kažřdý hasič musí mít řádnou fyzičku, připravuli ve spolupráci  s pořadateli tzv.  Dräger ligy, což jsou soutěže TFA (Toughest Firefihter Alive) – první ročník soutěže Nejtvrdší hasič přežívá.


„Soutěž TFA  Dräger ligy  jsme uspořádali  jako jediní v Libereckém kraji a proběhla v těsné blízkosti přehrady Mlýnice. Výběr místa nebyl náhodný, před téměř pěti lety při povodních právě ona zadržela neuvěřitelné množství vody. Je to jakýsi dík přehradě…..,“ připomenul  jeden z organizátorů Pavel Dvořák.
Soutěž nebyla jednoduchá, soutěžící museli být v plném vybavení, tedy třívrstvém zásahovém obleku, přílbě, nedílnou součástí byl dýchací přístroj, který tvořil zátěž. Hasiči simulovali práce prováděné při samotném zásahu např. přenos 80 kg figuríny, roztažení a smotání hadic, překonání  dvoumetrové bariery, přenos závaží a další.
Náročné soutěže se zúčastnily také ženy – hasičky, které měly sice váhově upravené disciplíny, ale výkony , před kterými se smeká.

Mezi organizátory  nechyběli nesmírněobětaví pomocníci, kteří si jako bonus „střihli“ zdolání disciplín TFA. Například Vladimír Židlický z Chrastavy, který při disciplínách výrazně pomáhal a navíc si odběhl „jen tak tréninkově“  splnit závod a skončil na bronzové příčce. Pomáhali samozřejmě další, například rozhodčí, technická četa apod.

Nejlepšími závodníky se stali v kategorii mužů Josef Brabec z Turkovic, Vladimír Židlický z Chrastavy a Tomáš Jirkovský z Jíloviště. V ženách dosáhla na zlatou medaili Hana Havlíčková ze Zlaté Olešnice, místo druhé ozdobila Jana Dvořáková z Turkovic a bronz putoval do rukou Nikol Vyhlídkové z Říčan.

„Jsme zařazeni do Dräger ligy. Ta se skládá ze tří základních kol - Šumavská liga, Milevský pohár (Jižní Čechy) a Středočeská liga, ve které jsme zařazeni a zahajujeme devět soutěží této ligy. Z každého z těchto 3 kol postupuje 10 nejlepších mužů a žen do velkého finále v Říčanech u Prahy, ze kterého vzejde nejtvrdší hasič a hasička,“ doplnil Pavel Dvořák.

Starostka obecního úřadu v Nové Vsi Renata Hejnová se netajila pýchou nad současným týmem hasičů z Nové Vsi. „Nebojí se uspořádat významnější soutěže, jsou pracovitá parta a hlavně, mohu se na ně kdykoliv spolehnout. Nebojí se žádné práce a to je pro každého starostu velice pozitivní jistita, když ví, že v každé situaci je na ně spolehnutí,“ dodala.
   

Věra Nutilová