SedlejoviceNetradiční soutěž Sedlejovický srandamač uspořádali zdejší hasiči. „Letos je to už po jedenadvacáté, kdy se sjeli soutěžící. Pořádáme ji pokaždé na jaře a je jakýmsi předskokanem před sezónou,“ upřesnil starosta sboru Matěj Drešer.

Sympatické je místo soutěže, trať vede poněkud do kopce a končí v malém sadu. Tam jsou umístěny také terče požárního útoku. Letošní ročník zahájilo osm družstev mladých hasičů. Nejdříve prolézali tunelem a teprve potom od požární nádrže a nastartovaného čerpadla provedli požární útok. Nejlepším kolektivem se stal tým z Rozstání.
Kategorie dospělých měla nelehký úkol. Před startem bylo třeba veškerý materiál naložit do přívěsu pro čerpadlo. Tajnou disciplínou, která poněkud ztížila požární útok, se stal „slepý hasič“. Vybraný člen družstva nasadil na oči lyžařské brýle, přes které viděl pouze tmu. Další kolega ho navigoval pomocí hlasu přes dvě překážky k přívěsnému vozíku s materiálem. Nebyl to úkol jednoduchý, protože hasič s brýlemi musel projít kolem požární nádrže a stačil jediný krok, aby zažil osvěžující dubnovou koupel. Pak už jenom „slepec“ udeřil do vozíku a zbytek družstva vystartoval k požárnímu útoku do kopce. Součástí útoku bylo například prolézání oknem překážky nebo odemykání „dveří domu“ pomocí několika různých klíčů. Nejlépe si vedli domácí. „Po jedenácti letech máme zpátky putovní pohár, máme radost. Vždyť jsme také moc hodin trénovali, ale bez tajné disciplíny, tu jsme vymysleli později,“ konstatoval starosta sedlejovických hasičů. Stříbrnou příčku v mužích obsadilo Záskalí a třetí pozici Hradčany. V ženách zvítězily hasičky z Lažan.